„Bronzová“ sobota

26. 5. 2019

Bronzová sobota v květnu? Tento den bývá spíše spojen s dobou před Vánocemi, ale pro naši školu byla letos bronzovou opravdu sobota 25. května…   Pravidelný čtenář našich www stránek už určitě pochopil, jakého úspěchu jsme v tento den dosáhli, ale pro jistotu vše popíšu popořádku.

V průběhu dubna se žáci 1. stupně zúčastnili několika soutěží, z nichž ve dvou dosáhli pěkného umístění, které je posunulo až do celostátního kol. A jak už to tak někdy bývá, tak obě celostátní soutěže se konaly v jeden den na různých (a poměrně vzdálených) místech v naší zemi a ještě „úplně náhodou“ jedna dívka nás úspěšně reprezentovala v obou soutěžích a tak si musela vybrat, kam pojede. Volba to nakonec byla správná pro obě strany.img-20190525-wa0000.jpg

Soutěž Helpík začala už v pátek ve Velkých Losinách noční bojovkou. Druhý den od půl deváté vybíhala na trať dvoučlenná družstva, jejichž úkolem bylo prokázat znalosti, dovednosti a schopnosti pomoct lidem s různým zraněním a dokázat tak zachránit jejich zdraví i život. U figurantů, kteří předstírali různá zranění, museli nejdříve dobře vyhodnotit situaci a rozhodnout o postupu jejich záchrany. Pro získání co nejvyššího počtu bodů je důležité dodržet správný postup při ošetření, komunikovat se zraněným, uklidňovat ho a dokázat celou situ20190525_101658.jpgaci zvládnout. Rozhoduje i vzájemná souhra ve dvojici.

Na druhém konci naší republiky v hlavním městě v Národním zemědělském muzeu přibližně o hodinu později začínalo finále soutěže Zdravá 5. Tříčlenná družstva v různých věkových kategoriích zde soutěžila v přípravě studeného občerstvení s využitím bylinek. Porota hodnotila nejenom kvalitu, nápaditost, chuť a vzhled pokrmu, ale i např. úpravu stolu, jak je tým oblečený, jak spolupracuje, dokáže popsat, co a jak připravil. Na celkovou přípravu (občerstvení, úklid, prostření stolu) měli soutěžící pouze 15 minut. Po této části následoval ještě vědomostní test.

Určitě si dokážete představit nervozitu všech soutěžících a to, kolik sms zpráv a telefonátů „proletělo“ mezi Prahou a Velkými Losinami v průběhu celého dne…. A závěr? Bronzové umístění pro obě družstva! Gratulujeme a děkujeme soutěžícím  a vychovatelkám ze školní družiny, které děti připravily.

img-20190525-wa0002.jpg