Chyť si svého deváťáka

20. 12. 2017

Projekt, který kluci a holky z 9.B úspěšně zahájili v img_20171205_073925.jpgzáří, pokračuje i v předvánočním období.

Celý poslední týden v listopadu si starší kamarádi připravovali hry, které 5. prosince přišli dát prvňáčkům jako dárek k Mikuláši. Už první vyučovací hodinu se všichni společně učili básničku, kterou prvňáci řeknou mikulášské družině, která v průběhu dopoledne třídu navštíví. Byli v ní čerti, img_20171205_084246.jpgandělé, Mikuláš a s nimi dorazila do třídy spousta nejistoty a sladkostí. Na první pohled bylo patrné, že Mikulášova družina se trochu obávala, aby děti nevystrašila, ale aby si domů odnesly jen krásné prožitky. A to se podařilo. Po odchodu mikulášské družiny pokračoval dopolední program. Nejdříve nastoupila dvojice chlapců a hráli si společně s prvňáčky a s písmenkem Ř. Společné úsilí procházelo přes hledání písmenka ve slovech až k jazykolamům a k jejich společnému recitování. Dívčí skupinka si připravila pohádkové povídání o Mikulášovi, čertech a andělech a soutěžilo se, kdo nejrychleji opíše mikulášskou informaci z tabule, popíše a nakreslí, co nosí Mikuláš a jeho družina na sobě a dokreslí připravené obrázky. Práci si děti odnesly i domů, aby si mohly hrát s rodiči a v rébusu hledat cestu Betlému.

img_20171208_085327.jpgProjekt vyvrcholil 8. prosince 2017společnou exkurzí na zámek Stránov. Prvňáčci si užili příběh obyvatel zámku – paní kněžny, knížete, kuchařů apod. Prohlédli si vánoční výzdobu, dozvěděli se o lidových tradicích a o půlnoční mši. Po celou dobu jeimg_20171208_091134.jpg doprovázeli a pečovali o ně jejich kamarádi deváťáci. Byli spolehliví, trpěliví a ochotní. Úplně jiní, než se o dospívajících běžně hovoří. Prvňáci i doprovázející paní učitelky za báječnou spolupráci děkují.

Další část projektu přijde na řadu na jaře.

PaedDr. Jiřina Mališová