Přelom září a října ve znamení zajímavých akcí

9. 10. 2017

Na poslední zářijový den připravili žákyně a žáci 9. B Den jazyků pro prvňáčky. V hodinovém programu přiblížili dětem, jakými jazyky hovoří naši sousedé v Evropě. Využili k tomu známé postavičky z animovaných filmů – včelku Máju, Bolka a Lolka, ovčáka Juru, děvčátko Gitu ze zahrady v Rakousku, vlka a zajíce – a nechali děti chvíli poslouchat, jak mluví tyto postavičky v národním jazyce ve své rodné zemi. Prvňáčkové pak ke každé pohádkové postavičce složili puzzle vlajky příslušné země.

img_1900.jpg        O tři dny později strávili příjemné podzimní dopoledne žákyně a žáci 7. tříd v centru     Prahy. Vypravili se na divadelní představení Lakomá Barka do divadla ABC. Před představením si stačili prohlédnout zajímavá místa v pražské Lucerně a potom hurá do divadla. Při představení plném humoru a písniček se pobavili a zasmáli. Po představení zbylo trochu času i na nezbytné občerstvení a pak již honem na vlak směr Všetaty. I tento výlet sklidil velký úspěch a přání brzkého opakování.

A do třetice - pátek a Branný den. Všichni byli rozděleni do 25 družstev. V každém byli zastoupeni žáci všech tříd, vedoucím byl vždy deváťák. Na družstva čekalo 8 soutěžních stanovišť rozmístěných  na školním hřišti, u myslivecké chaty, na Cecemínské stráni a směrem k staré vodárně. Na soutěžící čekaly rozmanité úkoly - hod granátem na cíl, topografie a orientace v terénu, překážková dráha, paintballová střelnice, otázky o bezpečnosti silničního provozu, poskytování 1. pomoci včetně masáže srdce pro ty starší a další. S trasou i otázkami se družstva "poprala" statečně a bylo až dojemné, jak si navzájem pomáhali, ti starší se starali o ty úplně nejmladší, aby co nejlépe překonali všechna úskalí trati. Ve škole družstva čekal doprovodný program. O každé stanoviště byl obrovský zájem - počínaje tělocvičnou, kde si žáci zkoušeli speciální brýle simulující situaci po požití určitého množství návykových látek, přes stánek celní správy s ukázkami zabaveného zboží a perfektním komentářem o práci této organizace, ukázky měření radiace, práce vojenských lékařů na misích Armády ČR až po ukázky hasičské techniky současné i té historické v prostorách hasičského muzea. Organizace díky pečlivé přípravě tělocvikářů a obětavé práci většiny vyučujících klapla na jedničku, takže krátce po 12. hodině mohl být Branný den zakončen vyhlášením vítězů. Není ani tak důležité, které z pětadvaceti družstev vyhrálo, i když zisk 70 bodů vítězů z 80 možných je úctyhodný, mnohem hřejivější je poznání, že si takto náročný den dovedeme zorganizovat a zajistit sami, že děti se k sobě chovaly navzájem skvěle, pomáhaly si, že se v nich probudilo kamarádství, vzájemná pomoc, soudržnost, pohybovaly se venku, ukázaly, co umí a hlavně - bavilo je to.

cimg5711.jpg                    cimg5724.jpg

cimg5741.jpg                   cimg5736.jpg

cimg5733.jpg                   cimg5727.jpg

cimg5752.jpg                  cimg5756.jpg

Poděkování všem, kdo se podíleli na zajištění všech těchto akcí.

Náhledy fotografií ze složky Branný den ve fotografiích